Да ли је парацетамол дозвољен током трудноће?

Снага

Многе жене су постале болесне са таквим болестима као што су главобоља, болови у мишићима, грозница, уз помоћ најпопуларнијег лекова, Парацетамола или других лекова који га садрже као активну супстанцу. Парацетамол током трудноће је веома популарна тема о којој се будуће мајке активно расправљају. Они су свесни чињенице да је приликом ношења детета употреба било каквих хемијских дрога контраиндикована, а размишљање о евентуалној болести једноставно их доводи у панику и ставља их у немогуће стање.

Парацетамол се препоручује за труднице са високом температуром.

Током трудноће, жена стварно повећава ризик од хватања прехладе или грипа јер јој је тело ослабљено због додатног стреса. Посебно је опасно да се болесни у првом тромесечју када дође до настанка фетуса. Али чак и ако се таква ситуација десила, очекивана мајка не би требала превише бринути јер би компетентни стручњак сигурно одабрао оптимално рјешење проблема помоћу одобрених лијекова.

Узимање парацетамола код трудница је прихватљиво и чак се препоручује за хипертермију и тешку главобољу, јер се сматра најсигурнијим лековима.

Међутим, требали бисте пратити све препоруке у вези са дозом и учесталошћу примјене лијека, која има сљедећа својства:

  • ефективно смањење телесне температуре за кратко време;
  • уклањање загушења носу и суза;
  • смањење болова и мишићних болова;
  • олакшање главобоље;
  • побољшање у укупном стању.
Парацетамол у раној трудноћи је прилично прихватљив, али само ако је то неопходно и након консултовања са лекаром. Треба га користити када температура порасте на 38 степени и више. Ако се настави мали субфебрилни услов, можете покушати елиминисати симптоме прехладе или грипа користећи лукове, камилицу, жалфију или чај са малином и лимуном.

Употреба једноставног и приступачног традиционалног лијека може ограничити употребу Парацетамола на температури или одбити да је узме у зависности од стања пацијента.

Како функционише Парацетамол?

Једном у телу, Парацетамол се активно апсорбује у танком цреву, равномерно распоређеног у ткивима и органима. Главна акција је на централном нервном систему, односно блокирање терморегулационих центара и рецептора који перципирају бол. Његова акција се осећа у року од пола сата након ингестије, а максимална концентрација у крви се примећује после 60-90 минута. Антипиретички и аналгетички ефекат траје у просјеку 4-5 сати. После 6-7 сати, лек се елиминише из тела за 98%, што доводи до недостатка способности кумулације и провоцирања интоксикације. Ова својина вам омогућава да узимате Парацетамол током трудноће.

Нестероидни антиинфламаторни лек освојио је титулу најпопуларнијег и сигурнијег лијека у свјетској здравственој организацији. Широко се препоручује за лечење малих, болних и трудница, као и за људе за које су контраиндиковани други нестероидни лекови. Висока ефикасност у употреби и одсуству токсичности, уз поштовање адекватних доза, омогућава коришћење Парацетамола током трудноће у првом тромесечју, али тек након консултовања искусног љекара о прикладности таквог лечења.

У којој дози и како пити антиинфламаторно средство?

Парацетамол се узима један сат након оброка, док се таблета треба опрати довољном количином воде, што ће значајно побољшати његов учинак и убрзати побољшање стања. Дозирање парацетамола током трудноће одабире индивидуално од стране искусног специјалисте. Обично, лекар препоручује почети са пола дозе, односно 200 мг 3-4 пута дневно ако настане упорна хипертермија због грипа или прехладе. Лек се може користити за елиминацију тешке зубобоље, бол неуралгичне природе, али тек након консултовања специјалиста.

Пријем парацетамола дуже од 4-5 дана је неприхватљив, а ако се симптоми болести и даље јављају или се погоршавају, одмах се обратите лекару.

Питање, често од интереса за будуће мајке, о томе да ли труднице могу узимати таблете за главобољу, има одговор у форми индивидуалних препорука доктора. Најбољи избор ефикасне и сигурне елиминације болова биће Парацетамол у количини не више од 200 мг. Његова акција је идентична аспирину и аналгетику, али је мекша и сигурнија за здравље фетуса. Не смијете злоупотребљавати кориштење таквог анестетичког лијека или га пити за превенцију.

Карактеристике пријема Парацетамол у различитим фазама трудноће

Ефикасност и безбедност лека се клинички тестирају и одобравају, али студије показују да чак и узимање Парацетамола за децу оставља траг на свим органима, односно активни састојак пролази плацентну баријеру и излучује се у мајчино млеко. У просјеку, износ не прелази 1%, али је и даље присутан.

У првом тромесечју трудноће постоји процес органогенезе, односно формирање органа и система, мозга и нервног система фетуса. Хемикалије у овом периоду су апсолутно контраиндиковане, јер последице могу бити најнепредвидније, све до избијања трудноће, побачаја или урођених аномалија код детета у будућности. Вероватноћа таквих манифестација се повећава са неусаглашењем са препорученим дозама и учесталошћу примене анестетичког лијека.

1 појам

Чак и сигурно Панадол треба конзумирати током првих 12 недеља само ако је то неопходно. Парацетамол током трудноће се прописује једном и не више од 2-3 пута недељно, што неће узроковати никакву штету настанку бебе у раним фазама интраутериног развоја. Да би се елиминисале главобоље средњих и ниских интензитета, стручњаци препоручују употребу физиотерапеутских метода у облику светлосне масаже цервицо-торакалне кичме, трљањем темпоралног подручја и применом мокрих ручника или листова купуса. Ако ови методи не помажу, можете питати доктора да ли је могуће узимати лекове против болова, које и које дозу.

2 термина

Парацетамол током трудноће у 2. тромесечју може се користити често, али не и злоупотреба. Овај период рађања обележен је крајом озбиљности симптома токсичности и стабилизацијом општег стања жене. Потреба за овим лековима значајно се смањује код већине мајки. Понављајућим болестима је дозвољено да се заустављају уз помоћ безбедних анестетичких лекова.

3 термина

Током трудноће у 3. тромесечју, Парацетамол се може користити за ублажавање болова у случајевима неуралгије, што се врло често јавља због оптерећења на кичми, главобољу и мишићном болу.

Касна токсикоза је прилично озбиљна патологија у последњој фази ношења бебе и захтева хитну хоспитализацију, одређени терапијски терапијски мјере у циљу очувања трудноће и здравља будуће мајке.

У триместру 3 на температури Парацетамола се може узимати у педијатријској дози са препорученом учесталошћу 3-4 пута дневно. Лекар у овој фази је дужан да озбиљно узме у обзир порекло температуре трудноће како не би пропустио развој компликација рада.

На питање да ли се Парацетамол може пити током трудноће, одговор ће бити позитиван јер се сматра да је најсигурнији антипиретичан и аналгетички лек у савременом свету. Али, као и било који лек из хемијског порекла, Парацетамол има нежељене ефекте, тако да је увек потребно консултовање са специјалистом пре узимања лијека.

Чланак верификован
Анна Мосцховис је породични лекар.

Нашао си грешку? Изаберите је и притисните Цтрл + Ентер

Парацетамол током трудноће: користите

Код ношења фетуса, лекови су ограничени. Неки лекови штете здрављу неродног детета, изазивају опсежне патологије фетуса. Да би се то избегло, важно је знати које лекове је дозвољено користити током трудноће. Међу њима - Парацетамол.

Карактеристике лека

Медицински лек Парацетамол за труднице није забрањен. Овај представник фармаколошке групе нестероидних антиинфламаторних лијекова (НСАИД-ови у будућности) слаби упаљен процес, смањује грозницу, карактерише изразито аналгетички ефекат (потискује напад бола). Током трудноће то не узрокује компликације, а поштовање дозирања је безбедно за развој фетуса.

Активни састојци истог имена, дериват фенацетина, и деловање на неуроне централног нервног система (централни нервни систем), ублажавају бол, смањују температуру и уклањају симптоме грознице и акутног инфламаторног процеса. Позитивне промјене у здравственом стању примећују се 30 минута након узимања појединачне дозе. Парацетамол се брзо адсорбује из дигестивног тракта, док не иритира желудачну слузницу. Максимална концентрација у плазми достиже за 1-1,5 сати. Лек се излучује бубрезима са урином.

Може Парацетамол током трудноће

Наведени медицински лек има широк спектар деловања у телу, није забрањено користити током трудноће (изузев првог триместра). Током трудноће, Парацетамол се прописује у таквим клиничким случајевима:

  • висока телесна температура, грозница;
  • прехлада, прехлада, грипа;
  • зубобоља, мигрена;
  • мијалгија (бол у мишићима), артралгија (болест зглобова);
  • неуралгија

Пре него што користите Парацетамол током трудноће, важно је да не заборавите да неовлашћено узимање пилула може довести до опасних нежељених ефеката. Међу потенцијалним здравственим компликацијама, доктори наглашавају развој анемије дефекције жељеза, алергије, реналне колике, тромбоцитопенију, асептичну пиурију. У наставку су апсолутне медицинске контраиндикације за употребу Парацетамола током трудноће, које могу развити бронхијалну астму, болести дисајних путева и пецкање код детета:

  • алергичан на компоненте наведеног лека;
  • отказивање бубрега и јетре;
  • хронични алкохолизам;
  • индивидуална интолеранција лактозе;
  • поремећаји конгениталног ензима;
  • болести крви.

Парацетамол у раној трудноћи

Пошто се у првом тромесечју трудноће појављује унутрашњи органи и системи ембриона, лекови су непожељни. Међу њима - Парацетамол. Изузеци су случајеви вирусних болести са високом телесном температуром, грозницом, када се леку дозвољава користити у минималној дози. Високе дозе изазивају крипторхидизам (кршење формирања гениталних органа код дечака), отказ концентрација хормона, обимне патологије нервног система.

Парацетамол током трудноће 2 триместра

Почевши од 18. породичне недеље трудноће, формирани су сви унутрашњи органи и системи, у фази развоја. Парацетамол не негативно утиче на фетус, главна ствар је да се придржавате прописане дозе, елиминишу предозирање, немојте само-лијечити. Активни састојак, који се апсорбује у крвоток, продире кроз плацентну баријеру (плацента), па је неовлашћено прилагођавање дозе опасно за развој фетуса. У супротном, дозвољено је користити лекове у три тромесечја против грознице и грознице.

У три тромесечја

У овом породничком периоду, заштитне функције зреле плаценте слабе, тако да се повећава ризик од интраутерине инфекције. Велика грозница, грозница, грозница у телу будуће мајке узрокује хипоксију фетуса. Узимање лекова регулише здравље пацијента, дјелује са минималним ризиком од нежељених ефеката. Лекари препоручују Педијатријски Парацетамол, дозвољено је да га користи највише 1 недеље. Подешавање дозе се врши појединачно. Високе дозе лека могу изазвати превремено рођење, урођене болести код детета.

Дозирање лекова

Парацетамол има неколико облика ослобађања. То су таблете, капсуле, суспензија, прах, сируп. Лијек треба конзумирати пре оброка, пити пуно воде. Дневне дозе се одређују појединачно. Када је телесна температура изнад 38 степени, иницијална доза лека је 500 мг, што одговара половини таблета. Из медицинских разлога, повећава се на 1000-1500 мг за 3-4 дневно унос. Ток третмана није више од 7 дана.

Ако жена има неочекивано повећање телесне температуре (изнад 38 степени), дозвољено је узимање Парацетамола током трудноће без претходне препоруке лекара који присуствује. Дозвољена појединачна доза је 0.5 таблета. Након што је потребно позвати доктора, а он, већ појединачно, бира режим лијечења са аналгетиком. Температура испод 38 степени током трудноће није потребна да се пуца.

Аналоги Парацетамола током трудноће

Ако Парацетамол не помаже код главобоље током трудноће или узрокује нежељене ефекте, лек треба заменити (према препоруци лекара опште праксе, гинеколога). Аналоги и њихове карактеристике:

  1. Цолдрек. Дрога је дозвољена током трудноће, ако су здравствене користи од мајке веће од штете по здравље фетуса. Активни састојци су парацетамол, аскорбинска киселина (витамин Ц). Дневне дозе су прописане појединачно.
  2. Ефералган Ц. Лек је дозвољен током трудноће, али по препоруци лекара. Лек јача заштитна својства тела, уклања грозницу и бол. Задржан терапијски ефекат је палпабилан 30 минута након узимања појединачне дозе.
  3. Антигриппин. Овај лек са антиинфламаторним, антипиретским, анти-алергијским својствима олакшава носно дисање, нормализује температуру, олакшава ољуштеност слузнице слузнице.
  4. Макицолд Овај лек се користи у лечењу грипа и прехлада. Активни састојци - витамин Ц, фенилефрин, парацетамол. Таблете потребне за полагање празног желуца, пити пуно воде (најмање 200 мл). Доза се одређује овисно о старости пацијента.
  5. Фервек. Лек у облику чаја је дозвољен током трудноће у случају грипа, прехладе, АРВИ. Хемијски састав је идентичан горе наведеним лековима, доктор одређује дозу појединачно.
  6. Тхерафлу. Упутства кажу да је лечење лијекова код трудница и жена у лактацији контраиндиковано. У пракси, будуће мајке користе лекове за нормализацију телесне температуре, смањују бол и уклањају упале. Терапија се врши под медицинским надзором.
  7. Ибуклин Ова таблета таблете лекова је дозвољена за употребу у 2 и 3 тријесечја трудноће, контраиндикована је у ранијем периоду. Дозирање је прописао лекар који је присуствовао.
  8. Брустан. Таблете се препоручују за употребу током трудноће, како је то прописао лекар на температурама изнад 38 степени. Активне супстанце продиру у плаценту, могу штетити фетусу.

Парацетамол током трудноће

Парацетамол је веома популаран, посебно међу женама. Ефикасан је, брзо дјелује, јефтин и може се рећи и мултифункционалним: помаже у различитим боловима (зубима, главобољу, менструалном), укључујући олакшање од повреда и опекотина, а такође снижава температуру, што је посебно важно за људе који су контраиндиковани аспирином.

Али са почетком трудноће, многе ствари морају да гледају у други угао, укључујући и омиљени Парацетамол.

Нажалост, трудноћа аутоматски ставља жене у ризик за многе болести, првенствено вирусне и заразне. Ослабљен "инвазијом" ембриона, тело губи свој положај и почиње да боли. Ситуација је компликована чињеницом да су током трудноће многи лекови контраиндиковани, а заиста је непожељно узимати било које од њих. Међутим, није увек могуће избјећи лијечење, а почиње тежак избор мањег зла.

Парацетамол током трудноће: упутство

У терапијској пракси, Парацетамол се користи као аналгетички, антипиретичан и антиинфламаторни агенс. Ово одређује индикације дроге:

  • благи бол различитог поријекла;
  • повећање телесне температуре услед запаљенских болести.

Парацетамол се може користити током трудноће и дојења, међутим, само према индикацијама и на рецепт. Међу контраиндикацијама према леку је само преосјетљивост на њене компоненте, алкохолизам и крварење бубрега и јетре.

Међутим, нежељени ефекти Парацетамола су озбиљни:

  • алергијске реакције;
  • анемија;
  • ренална колија;
  • интерстицијски гломерулонефритис;
  • асептична пиурија;
  • агранулоцитоза;
  • тромбоцитопенија.

Наравно, уопште није неопходно да се један од њих манифестује, али током трудноће ова вероватноћа се повећава.

Да ли је могуће пити парацетамол током трудноће?

Парацетамол током трудноће је прописан као аналгетик и антипиретик јер се сматра најопаснијим од слично дејствујућих лекова (аспирин и аналгин). Међутим, одлуку о прикладности пријаве и дозвољеној дозацији треба донијети само љекар који присјећа. Иако негативни ефекти лека на фетусу нису утврђени (у току експерименталних студија), још увијек се доказује да Парацетамол продире у плацентну баријеру, па је неопходно пажљиво процијенити очекивану корист терапије за мајку и потенцијални ризик за дијете.

Треба напоменути да је висока телесна температура превише опасна и за мајку и за будућу бебу. Тада се често појављује потреба за парацетамолом. Иначе, најбоље је да га узмете после оброка, опраног са обичном водом.

Парацетамол током трудноће: дозирање

Парацетамол у великим количинама има токсичан ефекат на јетру и бубрезима. Међутим, ако је потребно, употреба код трудница, доза не прелази терапеутски и не може изазвати такву штету.

Међутим, британски лекари су открили да коришћење парацетамола током трудноће (нарочито у другој половини терминологије) повећава ризик од пискања, респираторних поремећаја, алергија и астме код деце. Али ипак, Парацетамол остаје један од најсигурнијих аналгетика код трудница и њихових потомака.

Дакле узимајте Парацетамол током трудноће, иако је непожељан, али ипак прихватљив.

Што се тиче сигурних дозирања, лекар одлучује на појединачној основи, али у сваком случају не би требало да прелази дозвољену терапијску дозу за одрасле - 500-1000 мцг 3-4 пута дневно.

Ако имате потребу за узимањем антипиретичних антиинфламаторних лекова (високи температур је порастао због акутних респираторних инфекција или грипа), онда почните са пола пилуле.

Може ли парацетамол током трудноће?

Парацетамол - једно од најчешћих средстава за топлоту и бол, тестирано на време. Овај лек се може наћи у свакој породичној груди. Нажалост, нико није имун од зубобоље, мигрене или грознице, укључујући будуће мајке. Парацетамол је добар јер смањује температуру у неколико минута и побољшава здравље; и смањује бол. Да ли је могуће узимати парацетамол током трудноће и како то може утицати на здравље будућег бебу? Покушајмо то схватити.

Да ли се парацетамол може користити током трудноће?

Негативни ефекти парацетамола на фетусу током трудноће нису обележени. Међутим, активна супстанца овог лијека може продрети у плацентну баријеру. Припреме групе парацетамол нису забрањене за труднице, то указују и упутства о употреби парацетамола током трудноће.

Потреба за узимањем парацетамолне таблете током трудноће најчешће се дешава када морате смањити телесну температуру. Чак и ако парацетамол није код куће, значајан део антипиретике садржи парацетамол (Фервек, Еффералгун, Панадол, итд.). У сваком случају, грозница је знак борбе тела против вирусног патогена, а посета лекару је изузетно неопходна.

Индикације за примање парацетамола током трудноће

Парацетамол је првенствено познат и позиционира се као антиинфламаторни и антипиретички лек. Али је ефикасан за многе болести и има много већи спектар деловања од регуларног аспирина. Одговарајући на питање да ли парацетамол може бити трудна или не, у терапијској пракси овај лек се често прописује за ожењене мајке према следећим индикацијама:

  • тешка зубобоља;
  • бол у глави, врату;
  • неуралгија;
  • мигрена;
  • грозница, болна грозница;
  • бол у мишићима (мијалгија);
  • бол са опекотинама, повреда.

Упркос чињеници да су многи лекови забрањени за пацијенте на положају током 9 месеци, парацетамол долази у помоћ третману. Доктори преферирају да изаберу мање зла за трудницу - осетљивост тела на парацетамол и његове компоненте је нижа, а мање је поремећаја у поређењу са аналогама.

Парацетамол и трудноћа: ефекти на различите појмове

Када узимате парацетамол у било којој фази трудноће, треба узети у обзир све могуће ризике за бебу. Али када термометар будуће мајке показује температуру изнад 38 степени, такво стање не сноси мање ризик за нерођену бебу. У овом случају очекивана корист од дроге дефинитивно ће бити већа од планиране штете.

  • У првом тромесечју трудноће, која се сматра најважнијим периодом, живот у систему се формира у фетусу. Одговарајући на питање да ли је парацетамол штетан у овом тренутку, дефинитивно можете дати позитиван одговор. Сваки лек узет у првих 12 недеља може утицати на развој органа кроз плаценту. Парацетамол у раним фазама треба узимати у екстремним случајевима када су алтернативни третмани неефикасни.
  • У другом тромесечју трудноће, растући фетус више није толико осјетљив на супстанце које долазе из материног тијела, па ако је потребно, парацетамол се може узети, на примјер, у акутном периоду хладноће, ако је потребно. Међутим, честим лековима може доживети јетра будућег детета, јер још увек није у стању да уклања такве лекове из тела. Последица може бити жутица код новорођенчета.
  • Трећи тромесечје трудноће је период у коме је примена парацетамола веома непожељна. Овај лек може подмазати симптоме који отежавају дијагнозу. На примјер, узимање овог лијека за главобоље и немање жељеног ефекта може се испоставити да је узрок бол високог крвног притиска. И то је озбиљан разлог за медицински надзор труднице. У каснијим периодима, од 36-37 до 38-39 недеља, боље је користити друге лекове против болова и антипиретичке лекове. На пример, урадите хладне комаде или чај од камилице.

Дозирање и ослобађање за труднице

До данас лек парацетамол се може наћи у следећим облицима ослобађања у дозама за одрасле:

  • таблете (200/325/500 мг);
  • капсуле (352 мг);
  • суспензија (5 мл / 120 мг);
  • ректалне супозиторије (50 мг / 100/250/500 мг).

Максимална доза узимања лијека према упутствима: 1 г по дозама (за труднице - 500 мг), дневна доза је до 4 г.

Сви наведени облици ослобађања имају један активни састојак - парацетамол. Оне се разликују једни од других у количини активне супстанце. За очекиване мајке које треба узимати лек током периода токсичности, боље је користити ректалне свеће. Са тешком болном грлом, болним грлом, жене у "занимљивој позицији" биће погодна суспензија. У свим другим случајевима можете узимати капсуле или таблете у дози коју препоручује ваш доктор.

Нежељени ефекти лека

Током трудноће, узимање лекова без лекарског рецепта је преплављено нежељеним ефектима. Упркос чињеници да је парацетамол широко распрострањен и генерално сигуран, током трудноће може повећати ризик од урођених поремећаја фетуса (на пример, крипторхидизма), као и узроковати нежељене ефекте за будућу мајку:

  • мучнина;
  • дијареја;
  • абнормална функција јетре;
  • изнад узбуђења;
  • вртоглавица;
  • заспаност

У већини случајева, непријатни симптоми се јављају са превеликом дозом лека или дуготрајним дневним уносом. Ако повремено узимате парацетамол и у складу са дозама, ризик од нежељених ефеката је практично одсутан.

Парацетамол током трудноће

Парацетамол, заједно са другим нестероидним антиинфламаторним лековима, има аналгетику, изражене антипиретичке и антиинфламаторне ефекте.

Фармацевти кажу да је рад парацетамола као антиинфламаторног лијека много нижи у поређењу са другим члановима исте класе, односно, парацетамол није прописан у овој инкарнацији.

Због своје доступности, парацетамол је веома популаран лек међу женама. Али, трудноћа намеће озбиљна ограничења на лекове.

Да ли је могуће узимати парацетамол током трудноће?

Парацетамол у трудноћи: мишљење специјалисте

Парацетамол широм света је препознат као лек за олакшање акутног бола различитог порекла, посебно популаран као фебрифуга, са фебрилним условима.

Чак и ВХО (Светска здравствена организација) препоручује парацетамол као лек за изборе када температура пада.

Због своје сигурности, врло кратка листа контраиндикација и нежељених ефеката, парацетамол се може узимати током трудноће, дјеце и чак дојки.

Клиничке студије показале су да је парацетамол безбедан лек за фетус, не узрокује развојне поремећаје. Сходно томе, парацетамол се може пити током трудноће, али само ако постоје разлози.

Парацетамол у трудноћи: упутства за употребу

За било који лек, постоји једно неписано правило - само га може поставити лекар, који ће узети у обзир физиолошке особине и све могуће контраиндикације.

Главна индикација парацетамола је рељеф услова који ће бити праћени болом средњег и ниског интензитета.

Вриједно је запамтити да се парацетамол односи на средства симптоматске терапије - елиминише симптоме, али не и саму болест.

Међу спектром индикација у којима ће парацетамол бити ефикасан - главобоља, мијалгија, менструални бол, мање повреде и тако даље.

Током трудноће, парацетамол се може пити као фебрифуга, јер је његова ефикасност прилично висока.

Значајна предност овог лека је недостатак локалне иритације, тако да је дозвољено примање жена пептичним улкусом, гастритисом и другим сличним обољењима.

Контраиндикације за употребу парацетамола током трудноће су прилично мале, а најважнија и апсолутна је индивидуа за нетолеранцију лека.

У трудноћи се изузетно не препоручује узимање лека више од 3 дана за редом, иначе је обавезно консултовати специјалисте.

Интересантно је истраживање научника из Сједињених Држава, који је закључио да ефекат парацетамола на функције јетре није довољно проучаван. Након анализе историје болесника са дијагнозом "акутне отказивања јетре", истраживачи су већ дуго времена приметили историју неконтролисане употребе парацетамола.

Ови подаци постали су окидач за званично смањење максимално дозвољене дозе парацетамола дневно од 4 грама до 3г.

Дозирање парацетамола током трудноће

Данас, на бази парацетамола, произвео је велики број лекова. То могу бити сирупи, таблете, прашкови, капсуле.

Било која врста лека је одабрана, доза парацетамола током трудноће не би требало да прелази 1 грам у исто време. Лијек се може узимати три пута дневно, испоставља се да максимална доза трудница не би требала бити већа од 3 грама дневно.

Вриједно је запамтити да су у саставу неких лијекова заснованих на парацетамолу укључене и друге активне супстанце.

Њихова симбиоза ће узајамно побољшати деловање активних лекова, и они могу постати провокатори за развој озбиљних компликација - повећава се токсичност и парацетамола и других компоненти.

У складу с тим, током трудноће је веома непожељно да се примењује дуготрајна употреба парацетамола, а ако постоји таква потреба, консултујте се са специјалистом и покушајте да пронађете алтернативу и безбеднији лек.

Други нежељени ефекти од узимања парацетамола током трудноће укључују разне поремећаје дигестивног тракта - мучнина, повраћање, дијареја и алергијске реакције не могу се искључити. Али, срећом, инциденца таквих нежељених ефеката је изузетно мала.

Парацетамол током трудноће: 1 тромесечје

Почетак трудноће је повезан са смањењем рада имунолошке заштите, због чега жена има ризик од развоја многих болести, вирусних и заразних болести.

Повећање телесне температуре труднице ће бити опасно и за жену и за фетус. А онда је неопходно узимати антипиретичке лекове, наиме у Парацетамолу.

У малим дозама, парацетамол се може узимати, добро се толерише. Али постоји мали "али".

У првом тромесечју трудноће се формирају главни витални органи детета, а многи гинекологи не препоручују узимање парацетамола у раним фазама трудноће, као и било који "хемијски лек".

Вриједно је запамтити да хипертермија до 38,5 º не захтева унос антипиретике, сасвим је могуће с традиционалном медицином и "старомодним" методама - чај са малином, инфузијом липе цвијета. И само ако је температура изнад ових фигура, прихватање антипиретике ће бити оправдано.

Упркос томе, парацетамол остаје најсигурнији аналгетик код трудница, у поређењу са истим ибупрофеном и ацетилсалицилном киселином.

Упркос чињеници да је лек током трудноће, нарочито у раним фазама његовог развоја није пожељан, његов пријем је и даље могућ, иако са неким ограничењима и карактеристикама.

Парацетамол током трудноће у 3. тромесечју: да ли је могуће узимати и у којим случајевима

Постоји једна стриктна изјава да је парацетамол попут биљке, панацеа за сваку болест. Као што знате, у свакој шали постоји нека истина. Ако упаднете у оно што је парацетамол, онда ћемо открити да је овај аналгетик погодан и за дјецу и за труднице. Многе будуће мајке сумњају да ли се трудни парацетамол може користити у 3. тромесечју. О томе ћемо причати.

Шта је парацетамол

Да би јасно одговорили на такво хитно питање, неопходно је разумети састав лекова и фармаколошки поступак.

Овај лек спада у категорију анилида, укључен је у групу не-опојних лекова са аналгетичким ефектима. Према ВХО-у, лек је један од најтраженијих и вриједних за здравље.

Лек је одликован посебном мекоћошћу и благим ефектом. Предности су следеће:

  • Нема иритантног утицаја на систем дигестивног тракта. Доктори гастроентерологи често оспоравају ово питање. Многи од њих тврде да овај лек може проузроковати крварење у мукозној мембрани желуца и црева.
  • Одсуство штетних ефеката на тело. Фармаколошки агенс не задржава натријум у мајчином организму, који је током трудноће свакако важан.

Анти-инфламаторни ефекат овог лијека је врло слаб. Обично се користи да утопи и смањи температуру. Такође је вредно запазити ефекат парацетамола на простагландине у ИИИ тромесечју. Ефикасност овог алата карактерише његова својства снижавања синтезе ЦОКС 1 и 2. Без обзира на сврху лијека, неопходно је користити лек само уз дозволу доктора који присуствује.

Лекари препоручују читање упутстава о парацетамолу женама током трудноће у трећем тромесечју, које садрже сљедеће препоруке:

  • Не прекорачите прописану дозу.
  • Не морате узимати лек више од три дана, као антипиретик и дуже од пет дана, као анестетик.
  • Строго је забрањено да се мешају у средство алкохола. Подсетимо се да је током трудноће било која алкохолна пића под строгом забраном. Када узимате парацетамол са алкохолом, јављају се тешке поремећаји у развоју фетуса, а јетра је јако токсично.

Веома је важно узети савете доктора приликом узимања таблета. Поред овог фармаколошког облика, постоје и капсуле, супозиторије, суспензија и сируп. Поред ових сорти, овај лек се може представити у облику решења за ињекције. Можете користити парацетамол за децу током трудноће у 3. тромесечју у облику сирупа и супозиторија.

Шта је додељено

Најважније индикације:

  • Мигренски болови.
  • Главобоље.
  • Бол са зубима.
  • Уједначеност у зглобовима.
  • Бол у мишићима.
  • Мршавост неуротичне природе.

Прашак је прописан као хитан случај од акни, ињекције су намењене за ублажавање болова током периода опоравка после хируршких интервенција.

Карактеристике употребе у фином периоду

Нико не може са апсолутном сигурношћу рећи да је парацетамол апсолутно безопасни лек. Међутим, њена мајка се не може заштитити од респираторних вирусних инфекција, јер због своје занимљиве позиције често мора ићи у антенаталну клинику, посјетити друга мјеста великим скупом људи, седети у дугим редовима итд. Штавише, током трудноће, често се јавља бол, која се не може толерисати, јер ће негативно утицати на развој бебе.

У свим овим случајевима треба узимати аналгетичке лекове. Доктори преферирају парацетамол, агенс који се показао као релативно безбедан лек. Све студије које су спроведене уз употребу лекова, завршиле су позитивно, није забележено никакво штету, али се испоставило да супстанца продире у плацентну баријеру.

Дозирање парацетамола током трудноће у ИИИ тромесечју треба одредити искључиво лекар који присуствује. Лек није погодан као систематски панацеа. Изводљивост пријема одређује лекар.

У којим случајевима се именује:

  • Парацетамол се приказује у трудноћи у ИИИ тромесечју на температурама изнад 38 ° Ц.
  • Парацетамол се препоручује у трећем тромесечју током трудноће од зубобоље.
  • Ако има болова у мишићима.
  • Са мигренским нападима и главобоље.

Доза не може бити већа од дозе наведене у упутствима: 1 таблета 3 пута дневно. Препоручује се почетак пријема са ½ доза. Курс за коришћење средстава не може бити дужи од недеље.

Важно је напоменути да узимање парацетамола током трећег тромесечја може изазвати тромбоцитопенију. Ово је феномен у коме постоје повреде коагулације крви код жене у занимљивој позицији и као резултат повећаног губитка након порођаја. Крварење може бити толико озбиљно да може бити и фатално. Није препоручљиво пити парацетамол у прелепом периоду, посебно за 14 недеља пре порођаја. Лијек се може прописати за врло високе врућине или тешке болове.

Принципи употребе

Ако је телесна тежина жене у занимљивој позицији већа од 60 кг, онда се са хладом препоручује парацетамол у трећем тромесечју трудноће у једној дози од 0,5-1 г, укупна доза дневно не би требало да буде већа од 4 г. На почетку лечења се препоручује минимална доза, коју лекар строго утврђује.

Алат је намењен ректалу или оралној примени. Препоручује се пити лек након оброка након два сата. Није важно у којој форми узимате лек, морате је пити са 0,5 чаше воде.

Овај лек не утиче на основни узрок болести. Није битно да ли користите парацетамол за главобољу током трудноће у 3. тромесечју или за хладноћу, овај лек не утиче на вирусе и мигрене, али само елиминише симптоме и олакшава ток болести. Ако немате јак бол и јаку топлоту, боље је без њега.

Нежељени ефекти и предозирање

Када користите овај лек, ниво шећера у крви може порасти. Ово се мора узети у обзир приликом испитивања шећера у крви. Алат може изазвати алергије или свраб. Али такве реакције се јављају у изузетно ретким случајевима.

Међу најчешћим реакцијама примећена је диспепсија. Ако је лек пијан у великим количинама, то је токсично. Системски унос утиче на број крвних судова.

Ако лек користите у високој дози без лекарског надзора, онда први дан може бити узнемирен болом у гастроинтестиналном тракту, ацидозом, диспепсијом, повећаним нивоом шећера у крви, бледом коже.

У првих 24 сата, функција јетре може бити оштећена. У тешким случајевима постоје аритмије, проблеми са панкреасом, отказивање јетре и бубрега и смрт.

У неким случајевима, лек није прихватљив

Лек се може комбиновати са другим лековима. Његов пријем мора бити координиран са љекарима. Међу апсолутним контраиндикацијама треба нагласити прекомерна осетљивост тела на компоненте лекова.

Није препоручљиво пити парацетамол пацијентима који пате од поремећаја јетре, обољења бубрега, мозга, као иу бројним другим појединачним случајевима. Упркос чињеници да наведене болести нису апсолутна ограничења, ипак их је вредно посматрати.

Комбинација са лековима

Група нестероидних антиинфламаторних лекова је неспојива са узимањем парацетамола. У супротном, таква мера ће допринети развоју озбиљних посљедица за жену, као и њено дијете.

Овај лек је скоро једини лек који је дрхтавац дрско смирено препустио пацијентима у занимљивој позицији. Да не би штетили стање и здравље будућег бебу, требало би схватити да овај лек може препоручити само специјалиста.

Закључак

На основу свега наведеног, може се сумирати да је парацетамол током трудноће у 3. тромесечју потпуно безопасан и апсолутно сигуран лек. Период гестације код већине пацијената је миран и без ексцеса. Статистички подаци нису забележили случајеве абортуса и абнормалности фетуса. Наравно, важно је поштовати дозу коју препоручује лекар. Лек служи као велики помоћник на високим температурама, али прекомерно лудило лекова доводи до нежељених последица.

Није препоручљиво да се лечи самостално. Данас је веома популарно да се бави само-дијагнозом и самотретањем. У том случају, морате запамтити да сте одговорни не само за своје здравље, већ и за здравље вашег детета. Вероватноћа брзог опоравка знатно се повећава ако пацијент пазе на сопствено здравље и не оклева да посјећује лекара понекад и на најмању неслагању. Сетите се да пилуле за пиљење као планина нису излаз.

Ако сте забринути због грознице, боли тела, онда немојте журити да купите антипиретичке лекове и позовите лекара код куће. Врло је вероватно да ће бити прописан бенигни лек који елиминише симптоме, али што дуже игноришете ситуацију, теже ће бити рјешавање посљедица.

Парацетамол у трудноћи од главобоље, зубобоље, температуре. Дозирање, упутства, ефекти

Када је жена трудна, има много забрана, укључујући и узимање лекова. Очекивана мајка није имуна од јаких болова или грознице. Парацетамол је ефикасан против грипа, погодан је за елиминацију болова, али није увек дозвољено да се користи током трудноће.

Састав парацетамола

Фармацеутски фармацеутски парацетамол се производи у различитим дозним облицима. Они се разликују по садржају и концентрацији компоненти.

Специфични дозни облик је одабран појединачно за пацијента. Избор је под утицајем историје и старости пацијента.

Фармаколошка својства лека

Парацетамол, узет перрорал, улази у тело из доњих слојева гастроинтестиналног тракта. Највећа концентрација лека у крвној плазми постиже се за пола сата.

Терапијски ефекат се примећује након 1-2 сата. Полу-живот је 2-6 сати. Око 20% примљених лека је прикључено на протеине у плазми. Мање од 1,5% лека улази у мајчино млеко. Једном у јетри се разбија у хемијске елементе који напуштају тијело кроз урин. Бубрези уклањају отприлике 5-7% лека у оригиналном облику.

Како функционише Парацетамол

Парацетамол је лек који може смањити телесну температуру и елиминисати бол. Његова популарност је због приступачности и мале листе контраиндикација. Он представља групу нестероидних антиинфламаторних лекова (НСАИД). Наведена од стране ВХО на списку есенцијалних лијекова. Формати дозирања варирају у дози главне компоненте.

Парацетамол је прописан чак и за малу децу у циљу сузбијања грознице и болова. Главна компонента лека је парацетамол. Након што улази у крвоток, делује на подручје мозга који је одговоран за процесе терморегулације тела, блокира центре болова. Елиминише топлоту и бол. Има мало ефекта у борби против запаљенских процеса.

Због високе ефикасности супстанце, он представља основу многих лекова. Парацетамол не лечи узрок болести, већ само ублажава симптоме.

Након пола сата након примене Парацетамола улази у крвоток и проширен је по целом телу. Пролази у дијете, превазилазећи плацентну баријеру. Максимални ефекат се постиже након 60 - 120 минута. Супстанца се распада у јетри. Потпуно нестаје из тела у процесу мокраће 3 до 5 сати након пијења.

Ефекат таблета на јетру, желудац, кардиоваскуларни систем трудне жене

Парацетамол неизбезно улази у јетру. То је врста "филтера" за пречишћавање крви. Током трудноће повећава се волумен крви жене. Прође кроз јетру. У овом тренутку ради у унапређеном режиму.

Када узимате лек у минималној дозацији, то не оштети организму. Ако премашите препоручену количину лека, онда јетра не може да се носи са овим обимом рада.

У јетри Парацетамол се разбија у токсична једињења и неутралише се његовим ензимима. Током периода рађања, овај орган се регенерише спорије, што може проузроковати недостатак амино киселина неопходних за неутрализацију токсичних супстанци.

Ако се користи Парацетамол и прекорачена прописана доза, може се развити и истовремена обољења јетре. Током лечења, трудницама се прописују лекови који подржавају функцију јетре.

Парацетамол не утиче на зидове желуца. Али уз повећање дозвољене дозе, може се отворити желудачно крварење, које се може зауставити само захваљујући операцији. Ако трудница пати од мучнине, повраћања, повећане надутости или тежине у стомаку, боље је заменити лек за оралну употребу са ректалним супозиторијама.

Парацетамол има утицај згушњавања на крв. Његова употреба може изазвати настанак крвних угрушака у судовима. Најчешће се формирају у доњим екстремитетима. Могуће је ометање судова које повезују материцу са дететом. У овој ситуацији, кисеоник гладује фетус може започети, бар - њену смрт.

Утицај на фетус

Током трудноће, парацетамол продире у фетус кроз плацентну баријеру заједно са мајчином крвљу. Није у потпуности схваћено како то утиче на ембрион. Узимање овог лијека у првој половини трудноће може изазвати абнормалност у развоју унутрашњих органа фетуса.

Уз неоправдано лијечење и непоштовање препоручене дозе код рођења, могу се примјетити сљедеће патологије:

  • астма;
  • тенденција на алергијске реакције;
  • пецкање;
  • дечаци могу да развију крипторхидизам - патологију у којој се тестис није потпуно спустио у скротум.

Неугодне последице се могу избећи ако искључите самотретање и примените лек под надзором специјалисте, стриктно поштујући прописану дозу.

Индикације за пријем током трудноће

Парацетамол током трудноће је потребан да би се ублажила нека од болних стања предстојеће мајке.

Терапија овим средствима је погодна:

  • у стању топлоте;
  • у фебрилним условима изазваним инфекцијом;
  • током болова у глави и мигренама;
  • да се елиминишу оштре зубобоље;
  • са болом у мишићима и зглобовима;
  • од болова узрокованих повредама коже.

Са појавом једне или више индикација, можете узети јединствену дозу лека.

Минимална количина супстанце узета у исто време не узрокује негативне посљедице за фетус. После тога, потребно је обавестити лекара који се појави о употреби лека.

Контраиндикације

Третман са Парацетамолом није дозвољен свима.

Разлози за неупотребе дроге:

  1. Преосетљивост према састојцима у Парацетамолу.
  2. Одступања у функцијама унутрашњих органа (јетре, бубрега, система за формирање крви).
  3. Бројне генетске абнормалности.
  4. Овисност о алкохолу.
  5. Повећана вредност билирубина у крви.
  6. Деца до 1 месеца.

Детонизм и лактација су релативне контраиндикације за употребу Парацетамола. Током ових периода, употреба лека је дозвољена само на рецепт и под његовим надзором.

Дозирање током трудноће

Парацетамол током трудноће се користи за ублажавање добробити жена са болестима уз повећање телесне температуре. Такође се користи за борбу против непријатних сензација у случају главобоље, зубобоља или болова у зглобовима.

Препоручена доза је 0.5 таблета од 500 мг или 1 таблета од 200 мг. Парацетамол се узима 60-120 минута након оброка. Треба га опрати са пуно чисте воде. Максимално дозвољена количина парацетамола дневно је 1000-1500 мг. Ова доза треба подијелити у 3-4 дозе. Дозирање и учесталост примене може прилагодити љекар који присуствује.

Упутство за употребу: колико можете пити Парацетамол

Примедба Парацетамолу указује на препоручени период употребе лекова за 1 недељу. Уколико симптоми наставе, лекар може продужити терапију.

Са самотретањем, труднице не би требале користити више од 3 дана за редом.

Након овог времена потребна је обавезна специјалистичка консултација. Гинеколог или терапеут може продужити трајање именовања. Максимално трајање курса је 7 дана.

Терапија парацетамолом

Лечење главобоље код трудноће Парацетамол

Док носи дете, жена може доживети тешке главобоље. Да би их зауставили потребно је узимати 200 мг парацетамола.

Ово је минимална доза лека. Ова количина активне супстанце је садржана у Парацетамолу за децу.

Парацетамол за зубобољу

Пре планирања трудноће, препоручује се потпуни физички преглед и излечење свих постојећих болести. Ако постоји оштра зубобоља, потребно је узимати Парацетамол.

Препоручује се да почне са ½ пилуле. У одсуству терапеутског резултата, поновите пријем исте дозе за 90-120 минута.

О температури

Пре појаве 38,5 ° на скали термометра труднице, не препоручује се коришћење антипиретичних лекова. Повећање температуре изнад критичне тачке (38,5 °) повећава претњу за живот и здравље и мајке и фетуса. У овом случају потребна је медицинска интервенција.

Да би се смањила телесна температура труднице, препоручена доза је ½ парацетамол таблета. После тога, морате позвати хитну помоћ.

Узимање парацетамола на температури:

Карактеристике узимања пилула у раним и касним периодима

Парацетамол у трудноћи долази до фетуса, превазилазећи плацентну баријеру. У зависности од трајања трудноће, може утицати на стање детета. Са епизодним уносом нема негативног утицаја на фетус. Неконтролисана употреба може довести до већег броја поремећаја у развоју ембриона.

1. тромесечје

Коришћење Парацетамола у раној трудноћи може узроковати абнормалност у формирању феталних органа. Може штетити репродуктивном систему дечака.

Са неразумним уносом Парацетамола на почетку трудноће, дечак се може родити са једним тестисом у скротуму. Ова патологија се назива крипторхидизам. Коришћење Парацетамола у првом тромесечју може довести до хормоналних поремећаја или абнормалности у развоју централног нервног система детета.

Доктор може да препоручи Парацетамол у првом тромесечју. Таква терапија се користи за лечење озбиљних облика АРВИ, акутних респираторних инфекција и других стања у пратњи грознице. Лијек се прописује само када је корист од жене премашена у односу на могуће ризике за фетус.

2. тромесечје

Најмање "мирни" и сигуран период ношења детета сматра се 2 тромесечја. Органи фетуса већ су постављени, а формирано "бебено седиште" пружа додатну заштиту од уласка непожељних супстанци и заразних средстава.

У овом тренутку, Парацетамолу је дозвољено да смањи топлоту и бол другачије природе. Током овог периода развијају се већ формирани системи и органи детета. Неконтролисани унос дроге или превазилажење препоручене дозе може довести до одступања у њиховом развоју.

Ако се парацетамол користи као што је прописао лекар у строгој сагласности са дозама, онда је искључен негативан утицај на развој детета.

Трећи триместар

До 3. тромесечја, сви органи и системи за подршку животу фетуса су у потпуности развијени. У овој фази, повећан је раст. Повећана телесна температура може да започне интраутерину инфекцију и хипоксију фетуса. Са повећањем температуре, Парацетамол се користи за нормализацију.

Ако мајка која остаје из тешких болова различитих етиологија, ово можда није најбољи начин да утиче на стање фетуса. У овим тренуцима се тона тона повећава, што може изазвати преурањено трудно или кисеоникално гладовање детета. Да би се ублажио бол, стручњаци саветују труднице да узимају Парацетамол.

Могућа дејства, нежељени ефекти

Ако се Парацетамол користи у складу са напоменама и рецептима лекара који долазе, онда се посљедице његове употребе минимизирају. Студије су откриле да се лек брзо апсорбује у крв и одлази у све органе, долази до плодног детета. Уз правилну терапију, Парацетамол не негативно утиче на фетус.

Када користите неправилно прописану дозу лека или неосновану употребу може доћи до нежељених дејстава:

  • Промене у структури крви. Лек утиче на ниво хемоглобина и тромбоцита у крви. Могући развој анемије дефицијенције гвожђа и тромбоцитопеније.
  • Мучнина, повраћање, бол у пределу абдомена.
  • Развој алергија. Изражава се појавом осипа, свраба, едема. Врло ријетко може доћи до бронхијалног спазма.
  • Смањен крвни притисак.
  • Патологија јетре и бубрега.

Ако пратите препоручену дозу, ризик од компликација се минимизира.

Интеракција са другим лековима

Треба узети опрез када користите Парацетамол:

  • Лекови, редчење крви.
  • Антидепресиви и седативи.
  • Фармобарбитал на бази дроге, као што су Цорвалол или Валоцордин.
  • Активни угљен. Он спречава пенетрацију парацетамола у крв, смањујући ефекат његове употребе.
  • Исониазид, с обзиром да повећава апсорпцију парацетамола у крв, и може узроковати његову предозирање.
  • Остали лекови засновани на парацетамолу. Комбинација ових лекова побољшава негативне ефекте Парацетамола на јетру.

Ако је постало неопходно користити Парацетамол током терапије другим лијековима, онда се требате консултовати са својим лекаром.

Аналоги за труднице

Парацетамол је активна супстанца која чини основу многих фармаколошких препарата. Ако је неопходно, лако може наћи замену. Најчешће прописан лек који садржи Парацетамол је Панадол. Дозвољена је употреба трудница и деце. Продато у различитим медицинским облицима.

Панадол је комплетан аналог парацетамола. Једна таблета садржи 500 мг супстанци и помоћних адитива. Панадол има исте контраиндикације за трудноћу као парацетамол

Парацетамол је главна компонента "хладних прахова" Цолдрек, Еффералган, Макицолд. Они помажу у борби против знака инфлуенце и АРВИ - грознице, загушења носа и слабости тела. Поред активног састојака у саставу лијекова су аскорбинска киселина и фенилефрин.

Препарати Ибуклин и Брустан су дозвољени да користе од 2 триместра трудноће. Активни састојак је комбинација Парацетамола и Ибупрофена.

Идентификована је група аналгетичких лекова који не садрже Парацетамол. За време трудноће може их прописати лекар:

  1. Нурофен. Уз правилно дозирање не штети дијете. Није препоручљиво да се узима након 28 недеља, јер помаже у смањењу количине амниотске течности.
  2. Баралгин. Користи се за ублажавање јаких болова различитог поријекла. Именована је у облику ињекција. Забрањено је користити лек у једном тромесечју.
  3. Не схпа. Помаже да се носи са главобољом. Лек је у стању да смањи тон материце.
  4. Аналгин. Делује као Парацетамол. Он је у стању да утиче на фетус.
  5. Спазмалгон. Елиминише тешке болове. Именована је интрамускуларно, дозвољена је за употребу од 2 триместра.

Парацетамол је препознат као најсигурнији лек са аналгетским и антипиретским ефектима дозвољеним током трудноће. У ситуацијама које захтевају хитну медицинску негу, појединачна доза лека може се узимати независно. Ако је неопходно, неопходно је употребити њене аналогије пре консултовања специјалисте.

Мишљење лекара о узимању Парацетамола током трудноће

Стручњаци не смију узимати умерену употребу Парацетамола током порођаја. Они верују да овај лек практично не штети развоју фетуса, за разлику од Аспирина и Аналгина. Упркос томе, они позивају труднице да буду пажљивије за своје здравље, а не да се само-лијече.

Не узимајте Парацетамол из озбиљних разлога: висока грозница или тешки бол.

Ако лек не помогне да се решите проблема и морате је поново примити, морате обавестити доктора који води трудноћу и прати његове препоруке. Ако испуните све захтеве специјалисте, онда је претња по живот и здравље детета практично искључена.

У периоду ношења детета, заштитне функције тела су смањене. Почиње да реагује акутније на инфекције и вирусе. Парацетамол је један од ретких лекова који се могу користити током трудноће. Уз то можете у великој мјери олакшати добробит будућег мајке без повреде фетуса.

Дизајн чланка: Светлана Овсианикова

Видео на тему: парацетамол током трудноће

Можете ли пити парацетамол током трудноће: